V dobe svojho vzniku patril k najlepším stredným tankom, ktorý skĺbil dobrú mobilitu, pancierovanie aj palebnú silu. Tank T-34/85, zvaný tiež Jánošík, ktorý v Kežmarku pripomína pamiatku oslobodenia mesta, počas druhej svetovej vojny patril medzi najlepšie útočné pozemné mechanizmy.
V roku 1940 boli dodané prvé dva prototypy tanku, vtedy ešte s označením T-32. Sovietske ministerstvo obrany požadovalo, aby tanky najprv najazdili dvetisíc kilometrov. Rozsiahlejšie testy s novým vozidlom sa nikdy neuskutočnili, pretože sovietske velenie pod tlakom nemeckých úspechov v Západnej Európe požadovalo jeho okamžité zavedenie do výroby, a tak s miernymi úpravami vznikol prototyp tanku T-34.
Prvýkrát bol tank typu T-34 použitý počas druhej svetovej vojny a neskôr bol aj rozšírenou zbraňou mnohých krajín v úvode studenej vojny. Počas vojny si konštrukcia získala veľké uznanie aj u Nemcov a na základe skúseností s týmto typom sa inšpirovali pri tvorbe podobnej konštrukcie svojho stredného tanku, ktorý nazvali Panther. Takisto sa objavil celý rad nemeckých stíhačov tankov druhej generácie, ktoré už boli schopné viesť priamy boj s tankami T-34. Odpoveďou sovietskej vojnovej výroby bol v roku 1943 tank s 85-milimetrovým kanónom, ktorý dostal označenie T-34/85. Podľa sovietskych konštruktérov vtedy predstavoval zodpovedajúcu reakciu na nemecký Panther. Obidva tanky boli približne rovnako pancierované aj ťažké, pričom Panther prekonával T-34 v presnosti a výkone kanóna, čo bolo v boji rozhodujúce. Tank T-34 vynikal jednoduchosťou výroby, ktorá umožnila prečísliť nemecké stroje. Zaujímavosťou je, že tank T-34/85 bolo možné skompletizovať za 40 hodín, samozrejme, ak bol dostupný všetok materiál.
Tank T-34/85 bol do parku umiestnený v roku roku 1969 pri 700. výročí udelenia mestských práv Kežmarku. „V meste sa znova po oslobodení organizovala tanková brigáda, preto je práve tank inštalovaný ako pamätník oslobodenia Kežmarku,“ dodala historička Nora Baráthová. Každoročne sa pri tanku konajú pietne zhromaždenia a kladenia vencov na počesť padlých hrdinov z celého sveta. Podstavec tanku tvorí posolstvo napísané na kamennom základe: „Nech sa tento pamätník stane symbolom hrdinstva príslušníkov 1. Československej samostatnej tankovej brigády vzniklej v ZSSR, ktorá sa po ťažkých bojoch pri oslobodzovaní našej vlasti na týchto miestach v Kežmarku v januári a februári 1945 znova sformovala, aby mohla zasiahnuť do ďalších bojov proti fašistom.“ Pri jednej zo spomienkových udalostí v našom meste nám podplukovník Jozef Žáčik, predseda Klubu vojakov Kežmarok, v rozhovore povedal: „Vo svete nie je mier a my sme a buďme radi, že u nás mier trvá.“ Spomienku na hrdinov, ale i pripomenutie toho, že sa vojna stále môže zopakovať, nájdeme u nás práve na kežmarskom tanku.