Precízne ťahy štetca sa na plátne snúbia s rôznymi umeleckými technikami. Maľba prírodných motívov, portrétov či modelovanie plastík je tým pravým odrazom kreatívnej duše. Predstavme si niekoľko tvorivých talentov, ktoré vyrástli v našom meste a okolí.
Eva Končeková
Predsedníčka klubu vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, kde ju zaujala voľná maľba a gobelín. Onedlho založila výtvarný odbor vtedajšej Ľudovej školy umenia v Kežmarku. Našla sa v profesii učiteľky na Základnej umeleckej škole v neďalekej Spišskej Belej a svoju pedagogickú činnosť zavŕšila na Združenej strednej umeleckej škole v Kežmarku. V jej tvorbe dominuje flóra lesov a lúk, no nie sú jej cudzie ani detské portréty či voľné kompozície.
František Žoldák
Rodák zo Spišskej Novej Vsi študoval dejiny umenia v Bratislave. Viac ako tri dekády pôsobil v Tatranskej galérii v Hornom Smokovci a Poprade, prv ako riaditeľ, neskôr ako galerista. Bol kurátorom niekoľkých desiatok výstav, publikoval recenzie a pracoval v komisiách pre nákup zbierok v galériách a múzeách.
Maľuje predovšetkým krajinu a abstraktné témy. Farby sa dotýkajú malebným zákutiam v meste a okolitom vidieku. Blízka mu je i rázovitá ľudová architektúra zamagurských obcí. Pomocou farebnej škály vyjadruje ročné obdobie, atmosféru a vlastnú náladu.
Jana Vaksmundská
Členkou Klubu kežmarských výtvarníkov sa stala po doplnení výtvarného vzdelania na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Ružomberku. Predtým pracovala ako učiteľka na Základnej umeleckej škole v Kežmarku. Zaujíma sa o rôznorodé výtvarné projekty, vytvára priestorové objekty a nemá ďaleko ani ku keramike.
Rudo Rabatin
Inšpiráciu hľadá v hudbe, jej dynamiku predstavuje v širokej farebnej škále. V maliarovej tvorbe nájdeme predovšetkým prírodné námety a zhmotnené duševné zážitky. Diela si môžeme pozrieť na samostatných výstavách doma i zahraničí. V minulom roku to bola napríklad spoločná výstava Podoby s Jankou Gallikovou. Umelec je pre Klub kežmarských výtvarníkov výraznou posilou.
Ľudmila Kisková
Pomerne nová členka klubu je výtvarným samoukom. Po dlhoročnej práci v zdravotníctve dnes oddychuje na zaslúženom dôchodku. Svoj voľný čas sa rozhodla spríjemniť kreatívnou aktivitou – maľovaním obľúbených kvetov a krajín. Najčastejšie znázorňuje tatranské motívy, ktoré môžeme zazrieť na pravidelných výstavách klubu.
Patrícia Rozgonyiová, foto: Archív výstavnej siene